Rysowanie to wspaniała umiejętność, którą można rozwijać na wiele sposobów. Jest to podstawowa forma wyrażenia w sztuce oraz uwiecznienia swoich pomysłów i inspiracji na papierze. Nierzadko bywa tak, że zachwycają nas prace innych artystów, ich umiejętność realistycznego odwzorowania trójwymiarowej rzeczywistości na płaskiej kartce papieru. Oglądając takie prace często dochodzimy do wniosku, że moja droga to takiego...
Rysowanie to wspaniała umiejętność, którą można rozwijać na wiele sposobów. Jest to podstawowa forma wyrażenia w sztuce oraz uwiecznienia swoich pomysłów i inspiracji na papierze. Nierzadko bywa tak, że zachwycają nas prace innych artystów, ich umiejętność realistycznego odwzorowania trójwymiarowej rzeczywistości na płaskiej kartce papieru. Oglądając takie prace często dochodzimy do wniosku, że moja droga to takiego perfekcjonizmu jest dłuższa niż się spodziewaliśmy, lub że nigdy nie uda nam się narysować takiej kompozycji, bo „moje rysunki są płaskie i brakuje w nich przestrzeni”.
Osoby, które interesują się rysunkiem, malarstwem lub szeroko rozumianą sztuką posiadają naturalną intuicję oraz umiejętność obserwacji pozwalającą robić bardzo szybkie postępy w jakości swoich prac.
Oto kilka wskazówek, jak zacząć rysować i na co najlepiej zwrócić uwagę zaczynając swoją przygodę z rysunkiem:
jaki ołówek wybrać do rysunku ?
Ołówek to podstawowe narzędzie rysunkowe, cieszący się dużą popularnością i uznaniem artystów. Dla początkujących jeszcze niewprawionych artystów może okazać się pierwszą przeszkodą zniechęcającą do rozwijania swojej pasji. Na rynku obecnie dostępnych mamy wiele różnych ołówków, które różnią się od siebie wyglądem, twardością, ale główna różnica polega na rodzaju „kreski” pozostawionej na powierzchni kartki. Należy jednak pamiętać, że rysunek to nie tylko ołówek. Artyści bardziej zaawansowani nierzadko zastępują ołówek: węglem, tuszem, sepią, długopisem, kredkami. Więcej o rodzaju sprzętu rysunkowego dowiesz się w zakładce Nie tylko ołówki- jakie narzędzia rysunkowe wybrać ?
Możemy jednak dokonać dwóch głównych podziałów ołówków:
Podział ze względu na wygląd: ( klasyczne drewniane, mechaniczne, bez drewna- sam grafit)
Podział ze względu na twardość:- Ołówki twarde z oznaczeniem H -im wyższa cyfra przy oznaczeniu H, tym ołówek jest twardszy, – Ołówki miękkie- im wyższa cyfra przy oznaczeniu B, tym ołówek jest miększy.
Podział ołówków ze względu na twardość przedstawia się następująco- począwszy od najtwardszych do tych najbardziej miękkich, pozostawiających głęboką czerń: 9H, 8H, 7H…. 2H, H, HB ( ołówek neutralny), B, 2B…. 7B, 8B, 9B.
- Ołówki z oznaczeniem H uważane są za ołówki „techniczne” pozostawiają cienką, jasną linię na papierze. Są łatwe do zmazania, skorygowania, lecz nie dają głębi w pracach. Rysunki wykonywane tylko ołówkami H o różnej twardości nierzadko wydają się płaskie, bez wyraźnie wyznaczonego światłocienia.
- Ołówki z oznaczeniem B są narzędziem, którego ślad pozostawiony na papierze jest znacznie wyraźniejszy niż ołówkiem H. Pozwalają na uzyskanie bogatej skali szarości w pracach od bardzo jasnych plam do ciemnych prawie czarnych lokalnych punktów w pracach. Sprawia to wrażenie przestrzenności. Należy jednak pamiętać, że ołówki te pozostawiając wyraźniejszy, ciemniejszy ślad na papierze ciężej zmazać.
Dobór odpowiedniej twardości ołówka zależy przede wszystkim o tego co chcemy narysować.
zacznij od podstaw: naucz się rysować proste linie, kształty, bryły.
Umiejętność prawidłowego odwzorowania w rysunku realistycznych kształtów, brył i przestrzeni jest czymś co da się nauczyć. Ma też cechę wspólną ze wszystkimi dziedzinami sportu- ABY BYĆ DOBRYM, TRZEBA DUŻO TRENOWAĆ !
Trening najlepiej zacząć od podstaw. Zanim jeszcze będziesz rysować studium postaci, martwe natury, pejzaże czy cokolwiek innego zechcesz, zacznij rysować od podstaw. Należy jednak pamiętać, że aby osiągnąć wymarzony efekt należy wykonać niekiedy tysiące szkiców.
a) Prosta linia– umiejętność wykreślenia prostej linii bez użycia linijki jest głównym elementem, od którego należy zacząć kurs rysowania. Zaowocuje to zdolnością do szybkiego wyznaczenia perspektywy, linii horyzontu oraz przedstawienia brył takich jak widzimy na papierze.
b) Kształty– zaczynając nowy rysunek nie wdawaj się od razu w szczegóły. Zacznij od wyznaczenia głównych kształtów w rysunku. Upraszczając maksymalnie rysowany obiekt, niejednokrotnie sprowadzając go w początkowej fazie rysunku do brył geometrycznych możemy w szyki sposób określić ciężar pracy oraz wyznaczyć odpowiednią kompozycję.
c) Bryły– zanim zaczniesz rysować skomplikowane formy przestrzenne, spróbuj ćwiczyć obserwację relacji światła i cienia na prostych bryłach geometrycznych jak: Sześciany, walce, stożki, kule itd.
najpierw rysunek linearny następnie cieniowanie.
Rysunek linearny to nic innego jak przedstawienie rysowanych elementów wyłącznie za pomocą linii, czyli konturu zewnętrznego. Często powtarzanym błędem wśród początkujących rysowników jest zbyt szybka chęć budowania przestrzeni światłocieniem, nie mając ustawionych wszystkich brył w kompozycji za pomocą linii. Konsekwencją takiego działania jest konieczność poprawiana rysunków, częste zmiany koncepcji kompozycji oraz nieprawidłowe wielkości rysowanych przedmiotów. Rozpoczynając pracę nad rysunkiem możesz zacząć od konturów. Następnie dodawać cienie i detale, aby twój rysunek był bardziej realistyczny.
Pamiętaj, że rysowanie to proces, który wymaga praktyki i cierpliwości. Nie martw się, jeśli nie wychodzi ci od razu. Ważne jest, aby cieszyć się samym procesem tworzenia i rozwijać swoje umiejętności. Jednym z najbardziej sprawdzających się metod nauki rysunku jest zapisanie się na Kurs Rysunku organizowany przez pracownie artystyczne, gdzie pod okiem profesjonalnych artystów postępy w umiejętności obserwacji przestrzeni, perspektywy, światła i cienia będą dużo szybciej odczuwalne. Więcej o tym czy, warto wybrać się na taki Kurs rysunku i Kurs Malarstwa możesz przeczytać w tekście Kursy rysunku i kursy malarstwa- czy warto się zapisać ?
Powodzenia w postępach !