STARTJakie rysować ołówkami ?

10 maja, 2024by admin

Jakie narzędzia do rysowania wybrać ? Wybór narzędzi do rysowania zależy głównie od preferencji i stylu rysowania każdej osoby. Ważnym czynnikiem jest też tematyka rysunku. Aby odpowiednio dobrać narzędzia, którymi się posługujemy podczas rysowania warto poznać specyfikę każdego z nich. Oto kilka popularnych narzędzi do rysowania, które można rozważyć: 1. Ołówki: ołówki są jednym z...

Jakie narzędzia do rysowania wybrać ?

Wybór narzędzi do rysowania zależy głównie od preferencji i stylu rysowania każdej osoby. Ważnym czynnikiem jest też tematyka rysunku. Aby odpowiednio dobrać narzędzia, którymi się posługujemy podczas rysowania warto poznać specyfikę każdego z nich. Oto kilka popularnych narzędzi do rysowania, które można rozważyć:

1. Ołówki: ołówki są jednym z najbardziej popularnych i podstawowych narzędzi do rysowania. Dostępne są w różnych twardościach, co pozwala uzyskać różne efekty rysunku.
2. Węgiel: węgiel do rysunku to idealne narzędzie do tworzenia głębokich, czarnych linii i cieni. Mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z ołówkami.
3. Markery i cienkopisy: są doskonałe rysowania linii o wyrazistych krawędziach. Dostępne są w różnych kolorach i grubościach końcówek.
4. Pastele suche i pastele olejne: narzędzia te świetnie sprawdzają się gdy chcemy aby nasz rysunek przestał być monochromatyczny i nabrał kolorów.
5. Kredki: w sklepach dla plastyków i hobbystów można nabyć wiele rodzajów kredek dla profesjonalistów z bardzo bogatą skalą gotowych kolorów, występują w kompletach, jak i osobnych kolorach.
6. Tablety graficzne: tablety graficzne są idealne dla osób, które preferują rysowanie cyfrowe. Pozwalają one na tworzenie rysunków za pomocą specjalnego piórka i oprogramowania graficznego.

1. Jak rysować ołówkiem ? 

Ołówek to podstawowe narzędzie rysunkowe, cieszący się dużą popularnością i uznaniem artystów. Na rynku obecnie dostępnych mamy wiele różnych ołówków, które różnią się od siebie wyglądem, twardością, ale główna różnica polega na rodzaju „kreski” pozostawionej na powierzchni kartki.
Możemy jednak dokonać dwóch głównych podziałów ołówków:
    • podział ze względu na wygląd: ( klasyczne drewniane, mechaniczne, bez drewna- sam grafit)
    • podział ze względu na twardość:
      – Ołówki twarde z oznaczeniem H -im wyższa cyfra przy oznaczeniu H, tym ołówek jest twardszy (np. 2H, 3H, 4H…)
      – Ołówki miękkie- im wyższa cyfra przy oznaczeniu B, tym ołówek jest bardziej miękki i pozostawię głębszą czerń (np. 2B, 3B, 4B…)
Dobór odpowiedniej twardości ołówka zależy przede wszystkim o tego co chcemy narysować.
Ołówki z oznaczeniem H uważane są za ołówki „techniczne” pozostawiają cienką, jasną linię na papierze. Są łatwe do zmazania i skorygowania, lecz nie dają głębi w pracach. Rysunki wykonywane tylko ołówkami H o różnej twardości nierzadko wydają się płaskie, bez wyraźnie wyznaczonego światłocienia.
Ołówki z oznaczeniem B są narzędziem, którego ślad pozostawiony na papierze jest znacznie wyraźniejszy niż ołówkiem H. Pozwalają na uzyskanie bogatej skali szarości w pracach od bardzo jasnych plam do ciemnych prawie czarnych lokalnych punktów w rysunkach. Sprawia to wrażenie przestrzenności i głębi. Należy jednak pamiętać, że ołówki te pozostawiając wyraźniejszy, ciemniejszy ślad na papierze ciężej zmazać.

 

2. Jak rysować węglem artystycznym ?

Węgiel do rysowania to suchy kawałek naturalnego wypalonego drzewa czyli węgla drzewnego, który ma kształt patyczka lub ołówka. Jest on używany do rysowania na różnych podłożach, takich jak papier, karton. Węgiel charakteryzuje się intensywnym i miękkim pigmentem, który sprawia, że tworzone rysunki są dobrze widoczne i łatwe do wytarcia. Jest popularnym narzędziem w dziedzinie rysunku artystycznego, charakteryzuje się dużą uniwersalnością i pozwala na uzyskanie różnych efektów w zależności od techniki zastosowanej przez artystę.

Podział węgla ze względu na twardość:
1. Miękki powstaje w wyniku spalania cienkich gałązek (wierzby, winorośli, lipy, bukszpanu itp.) przy ograniczonym dostępie powietrza.
2. Twardy powstaje w wyniku połączenia/ sprasowania zwęglonych wiórów drzewnych.

Prace wykonane tą techniką charakteryzują się specyficzną „niedopowiedzianą” formą. Węgiel naturalny w przeciwieństwie do ołówków rysuje każdą powierzchnią, która dotknie podłoża. Odpowiednio obracając narzędzie rysownik może budować prace za pomocą cienkich linii jak i szerokich plam. Prace powstają bardzo szybko i cechują się lekkością wyrazu, ale i dużym kontrastem. Węgiel można kupić również w formie ołówków ( w drewnie ).

3. Markery i cienkopisy:

Rysunek markerami i cienkopisami przeznaczony jest głównie dla osób bardziej zaawansowanych, dla których ustawienie rysowanego obiektu w przestrzeni, perspektywie czy światłocieniu nie stanowi problemu. Charakterystycznym dla tego środka wyrazu jest brak możliwości zmiany zostawionego śladu na papierze. W przeciwieństwie do omawianych wcześniej technik rysunku ołówkiem czy węglem- nie jesteśmy w stanie w prosty sposób zmazać błędy i nanieść poprawki w pracy.

Od czego zacząć budowanie pracy markerem, długopisem i cienkopisem ? Oto kilka praktycznych wskazówek:
1. Przygotuj odpowiednie materiały – marker lub cienkopis/ długopis. Oba narzędzia występują w różnych wariantach kolorystycznych, nie tylko czarnym. Znajdź odpowiedni do rysowanego motywu.
2. Zaczynając rysunek, użyj cienkopisu do wyznaczenia głównych linii i kształtów. Możesz użyć go do modelowania cieni i detali.
3. Użyj markera do wypełnienia obszarów kolorystycznych lub solidnych konturów. Markery są świetne do wypełnienia dużych obszarów jednolitym kolorem.
4. Dobrze jest zacząć od delikatnego narysowania konturów i stopniowo dodawania koloru, tak aby poszczególne warstwy nie zlały się ze sobą.
5. Nie staraj się cieniować wszystkich elementów. Pamiętaj, że rysunek cienkopisami czy markerem to głównie ślad linii pozostawiony a na papierze. Dlatego czasami lepiej pozostawić rysunek w linearnym niedopowiedzeniu.
6. Praktyka czyni mistrza – im więcej rysujesz markerem i cienkopisem, tym lepiej opanujesz technikę i uzyskasz lepsze oryginalne efekty.

 

 

Pamiętaj, że rysowanie markerem i cienkopisem to kwestia osobistego stylu i preferencji. Jest to jednak technika wymagająca, która nie toleruje pomyłek. Dużą zaletą takiego właśnie rysunku jest przejrzystość formy i łatwość w pokazaniu przestrzeni.

Wojciech

Cześć ! Jak mogę Ci pomóc ?

Powered by WpChatPlugins