STARTJak malować dla początkujących

3 kwietnia, 2024by admin

Każdy początkujący malarz, który chce zacząć naukę malowania obrazów początkowo może czuć się nieco przytłoczony ilością technik malarskich, rodzajów podłoża oraz narzędziami, jakimi można namalować obraz. Najczęściej spotkać można obrazy malowane farbami olejnymi, farbami akrylowymi lub akwarelami, rzadziej stosowaną techniką jest tempera. Najbardziej znanym narzędziem, jakim posługuje się artysta malarz, jest oczywiście pędzel, ale i...


Każdy początkujący malarz, który chce zacząć naukę malowania obrazów początkowo może czuć się nieco przytłoczony ilością technik malarskich, rodzajów podłoża oraz narzędziami, jakimi można namalować obraz. Najczęściej spotkać można obrazy malowane farbami olejnymi, farbami akrylowymi lub akwarelami, rzadziej stosowaną techniką jest tempera. Najbardziej znanym narzędziem, jakim posługuje się artysta malarz, jest oczywiście pędzel, ale i tutaj sprawa nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Istnieją bowiem pędzle szorstkie (szczeciniaki) oraz miękkie (syntetyczne). Inny podział pędzli dzieli je na okrągłe, płaskie i tzw. kocie języczki. Malować można grubo nakładając farbę, czyli impastem np. szpachelką lub bardzo rozcieńczoną farbą- laserunkiem.

To, jaką technikę do powstania obrazu wybierzemy, zależy od wielu czynników oraz od umiejętności samego malarza. Umiejętności malarskie nie są jednak jedynym wyznacznikiem, jakimi farbami malować obraz. Farby różnią się od siebie sposobem nakładania, czasem schnięcia, wytrzymałością, podłożem, na jakim powinny być stosowane oraz zapachem czy składem chemicznym.

Jak malować farbami akrylowymi ?

 

Farby akrylowe są popularnym medium w malarstwie ze względu na swoją wszechstronność i łatwość użycia. Oto kilka informacji na temat malowania farbami akrylowymi:

1. Szybkie schnięcie: Farby akrylowe schną bardzo szybko, co oznacza, że można pracować szybko i warstwować kolory bez konieczności długiego oczekiwania na wyschnięcie. Czas schnięcia zależny jest od grubości położonej farby na płótno- zazwyczaj jednak jest to od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
2. Trwałość: Farby akrylowe są trwałe i odporne na blaknięcie, co sprawia, że obrazy malowane nimi zachowują swoje kolory przez długi czas. Spoiwem pigmentów w farbach akrylowych jest żywica akrylowa, która sprawia, że obrazy są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne płótna.
3. Rozcieńczanie: Popularne akryle rozpuszcza się wodą, czyli medium dostępnym w każdym domu, nie trzeba kupować specjalistycznych rozpuszczalników. W zależności od użytej podczas malowania wody na obrazie można uzyskać różne efekty, od transparentnych warstw po gęste, pełne kolory.

Ważne jest również to, że farby akrylowe są bezwonne i ich rozpuszczalnikiem jest woda- są idealnym materiałem do malowania w domu, kiedy nie chcemy, aby unosiły się w powietrzu opary rozpuszczalników.

Malarstwo farbami olejnymi

 

Farby olejne są wykonane z pigmentów zawieszonych w oleju lnianym lub innym oleju roślinnym, takim jak orzechowy czy makowy. Farby te mają dłuższy czas schnięcia niż farby akrylowe, co daje artystom więcej czasu na pracę nad detalami i warstwami obrazu. Farby olejne charakteryzują się również intensywnością kolorów i głębokim połyskiem po wyschnięciu ( należy jednak zaznaczyć, że intensywność połysku zależy od rodzaju rozcieńczalnika, jakiego malarz używa w trakcie tworzenia obrazu). Malowanie farbami olejnymi wymaga od malarza cierpliwości, ponieważ warstwy farby muszą wyschnąć przed nałożeniem kolejnej powłoki, co może potrwać nawet kilka dni. Farby olejne są również bardziej trudne do czyszczenia z narzędzi malarskich i z powierzchni, ponieważ wymagają rozpuszczalnika, takiego jak terpentyna. Jednak farby olejne pozwalają na uzyskanie różnych efektów, takich jak przejścia kolorów czy tekstury, co sprawia, że są popularne wśród zaawansowanych artystów. Więcej dokładnych informacji dotyczących rodzajów rozpuszczalników, farb i narzędzi stosowanych podczas malowania obrazów znajdziesz w Malarstwo olejne NIE tylko dla profesjonalistów.

Rozważając słabe i mocne strony malarstwa olejnego trzeba pamiętać, że w dużej mierze jest to kwestia głównie indywidualna każdego artysty i to, co dla jednego będzie na minus, dla drugiego malarza będzie pozytywem.

Mocne strony malarstwa olejnego to:

1. Intensywność kolorów: Farby olejne oferują bogate i intensywne kolory, które zachowują swoją jasność i trwałość i świetlistość przez wiele lat.
2. Trwałość: Farby olejne są bardzo trwałe i odporne na blaknięcie, co sprawia, że obrazy malowane nimi po odpowiednim zabezpieczeniu po wyschnięciu zachowują swoją jakość przez długie lata.
3. Elastyczność: Farby olejne pozwalają na manipulację i poprawki nawet po wyschnięciu, co daje artystom większą swobodę w tworzeniu swoich dzieł. Tym rodzajem farb można zamalowywać nieudane próby obrazów wykonanych farbami akrylowymi.

Słabe strony malarstwa olejnego to:

1. Długi czas schnięcia: Farby olejne schną wolno, co może być uciążliwe dla osób, które preferują szybkie tempo pracy.
2. Toksyczność: Należy pamiętać, że farby olejne rozcieńcza się rozcieńczalnikami, zazwyczaj jest to terpentyna balsamiczna lu bezzapachowa

3. Problematyczne czyszczenie narzędzi po malowaniu.

Jak malować farbami akwarelowymi?

 

Farby akwarelowe to niezwykłe medium artystyczne, które ma swój subtelny urok. Artysta posługujący się taką formą wypowiedzi malarskiej powinien być zdecydowany na kierunek działania w swojej pracy bo w technice tej w przeciwieństwie do wymienionych powyżej nie ma możliwości w prosty sposób nanieść korekty na papierze.

  1. Charakterystyka akwareli:
    • Akwarele są transparentne i mają unikalny charakter. Pigmenty łączą się z wodą, tworząc piękne, kolorowe wzory.
    • Ich przezroczystość sprawia, że każde pociągnięcie pędzla jest wyraźnie widoczne.
    • Pamiętaj, że woda zawsze płynie od mokrej do suchej powierzchni, przenosząc pigmenty z jednego miejsca na drugie
  2. Podstawowe przybory:
    • Pędzle do akwareli: Wybierz różne rozmiary, aby uzyskać różnorodność efektów.
    • Papier akwarelowy: Wybierz papier o odpowiedniej gramaturze i teksturze.
    • Farby akwarelowe: Najlepiej sprawdzają się gotowe zestawy. Kolory które szybciej się skończą można dokupić oddzielnie.